Jak wybrać odpowiedniego fotografa ślubnego?

20 lutego 2020

Jak wybrać odpowiedniego fotografa ślubnego? 

To pytanie zadaje sobie praktycznie każda para, kiedy po zaręczynach zaczyna powoli układać przygotowania ślubne. Zorganizowanie całego ślubu,w oraz pobocznych rzeczy z nim związanych jest dużo bardziej stresujące niż początkowo się wydaje. Wiem, bo powoli szykuję się na własne😍. Często wraz z rosnącą świadomością spraw do załatwienia rośnie również poziom kortyzolu w organizmie.  Tort, sukienka, kolor przewodni, zaproszenia, kapela…Według ogólnie przyjętych zasad planowania (czegokolwiek) należy zakładać mały próg błędu, mieć na uwadze, że coś może pójść nie po naszej myśli. Fajnie jest mieć w tym przypadku plan B lub po prostu dobrze czuć się z tym, co aktualnie wyniknęło. Ciężko jednak uśmiechać się od ucha do ucha, kiedy okazuje się, że fotograf którego wybraliście oddaje Wam zdjęcia zupełnie nie takie, jakie oczekiwaliście  lub co gorsza, okazuje się totalną klapą. Co więc zrobić, by reportaż ślubny był właśnie taki, jaki sobie wymarzyliście i byście chcieli z radością pokazywać go bliskim?

Absolutnie nie demonizuję pracy innych usługodawców z branży ślubnej, ponieważ Wasza praca jest równie ważna i potrzebne jest znalezienie odpowiednich realizatorów.  To właśnie do florysty, dekoratorki, wedding plannerki, cukiernika, kucharza, muzyka należą detale, które składają Wasz dzień w niezapomnianą całość. Śledząc fora ślubne zauważyłam jednak, że to praca fotografa i operatora kamery według Was stanowi jeden z ważniejszych punktów na Waszej ślubnej liście, ponieważ to ich prace stanowią pamiątkę na całe życie i to od nich zależy forma uwiecznienia i zarejestrowania tych wszystkich zorganizowanych piękności. Dlatego tak istotne jest znalezienie odpowiedniej osoby dla Was.

Mówiąc 'odpowiednia osoba’ nie mam na myśli fotografa z 30letnim doświadczeniem, który osiągnął wyżyny techniki a w swojej walizce nosi najnowszy sprzęt oferowany na rynku. Myślę bardziej o osobie, która poprzez swoje prace i osobowość chwyta Was za serce, głęboko porusza, wzbudza sympatię i zaufanie. Jeśli  zachwyt wzbudzają w Was prace wyżej wymienionego, doświadczonego fotografa to wiedzcie, że to właśnie on. Dalej się wahacie? To musicie wiedzieć, że zdjęcia wykonane idealnie technicznie nie będą w żaden sposób poruszać Was pozytywnie podczas oglądania swojego reportażu. Moim zdaniem, nie to jest najważniejsze.

Co powinniśmy wziąć pod uwagę wybierając fotografa na swój ślub?

Osobowość, przede wszystkim 

To nie przypadek, że charakter fotografa wpisałam na miejscu pierwszym. Dlaczego uważam, że osobowość jest najistotniejsza? Ponieważ ten człowiek będzie towarzyszył Wam w tym najważniejszym dniu.  Będzie Was obserwował, wyłapywał emocje, komunikował się. Najprościej przekonać się, czy nadajecie na tych samych falach umawiając się na kawę (czasem wystarczy rozmowa telefoniczna, by poczuć 'to coś’).  Kilka chwil i każda ze stron już wie, czy czują się dobrze w swoim towarzystwie. Jest to szalenie ważne! Po takim spotkaniu powinniście słyszeć cichutki głos intuicji, że jesteście w dobrych rękach a sam przebieg ślubu będzie dużo spokojniejszy. Nie będziecie musieli stresować się 'obcym’ jeśli od początku nawiążecie przyjazną nić porozumienia z człowiekiem z aparatem 🤗

Styl fotograficzny

Kolejną ważną kwestią w wyborze fotografa jest jego styl. Jak wspominałam, jego prace powinny poruszać Wasze serce. Pamiętajcie, że to Wy decydujecie o dekoracjach, klimacie w jakim ma być zorganizowane wesele, dlatego zdjęcia muszą idealnie odzwierciedlać ten dzień. Do tego służą style fotograficzne, jedni pracują bardziej reportażowo inni klasycznie – sposobów na fotografowanie i edycję zdjęć jest mnóstwo.  Do tej pory udało mi się wyłuszczyć dwa podstawowe style pracy fotografów

Styl reportażowy/cichy ninja : To fotograf, który w żaden sposób nie manipuluje obrazem. Ujmuje cały dzień w sposób najbardziej naturalny, jak tylko się da. Pracuje sprawnie i niezauważalnie, tak by pokazać w swoim reportażu wszystkie momenty właśnie takie, jakie są w rzeczywistości. Idzie na żywioł, uzbrojony w obiektywy i stalowe, wytrzymałe mięśnie kręgosłupa. Nie wykonuje zdjęć pozowanych, rodzinnych – chyba, że Wasi goście samoistnie zgromadzą się przed obiektywem 🙂 Jego celem jest praca, by Państwo Młodzi i goście jak najmniej odczuli jego obecność.

Styl klasyczny/planner :  To osoba, która w sposób tradycyjny stosuje się według wcześniej ułożonego planu. Większość kadrów jest przemyślanych, fotograf posiada (w głowie lub kieszeni) listę niezbędnych ujęć jakie chce wykonać na Waszym ślubie. Wykonuje małe manipulacje elementami, by lepiej wyglądały na zdjęciu. W swoim reportażu ślubnym pokazuje również zdjęcia pozowane z rodziną, portrety Państwa Młodych, organizuje małą sesję zdjęciową w trakcie wesela. Taka osoba zazwyczaj wchodzi w dużą interakcję z gośćmi, rozśmiesza świadkowe, zagaja do wujków, łapie dobry kontakt z dziećmi – wszystko po to, by zmniejszyć dystans fotografowanych osób i uchwycić ich prawdziwe 'ja’ na zdjęciu.

Możecie jednak zauważyć, że obecnie te style dość mocno się ze sobą przeplatają. Tak więc fotograf ninja, również może poprosić Pannę Młodą o ustawienie się w lepszym świetle podczas przygotowań a planner introwertycznie podchodzić do Waszych gości. Raczej nie określają tego sztywne reguły, to tylko moje luźne spostrzeżenia.

Pokażę Wam konkrety, po których dużo łatwiej będzie Wam zdecydować jaki styl fotograficzny/kolorystyczny najbardziej do Was przemawia:

 

STYL INTENSYWNY

Cechuje się dużą wyrazistością szczegółów, podsyceniem barw (szczególnie zieleni i niebieskości). Kolory są bardzo intensywne, zazwyczaj mocniej niż w rzeczywistości.  W odbiorze prace takiego fotografa są zazwyczaj żywe, pełne życia, przekolorowane, intensywne, konkretne. Techniczna ostrość i moc barw to motyw przewodni tego stylu.

 

STYL CIEMNY

Fotografowie wybierając ten styl, stawiają na klimat, niedopowiedzenia i stonowanie. Odnaleźć można w ich kadrach głębsze czernie i kontrasty. Kolorystyka wpada w brązy. Sceny przedstawione na zdjęciach są bardziej klimatyczne, tajemnicze, artystyczne. Oglądając zdjęcia takich fotografów mamy wrażenie, że atmosfera i emocje są na pierwszym miejscu – techniczna poprawność ustępuje artystycznym zabiegom takim jak ziarno, szum czy brak ostrości.  W przeciwieństwie do stylu białego, w tym kładzie się nacisk na tajemnicę, intymność, subtelność barw, cienie i światło.

 

STYL BIAŁY

Ten rodzaj edycji cechuje brak kontrastu, tryskająca energia, witalność, radość, kolor. Zdjęcia od fotografów pracujących w tym stylu są bardzo jasne, czasami nawet celowo prześwietlone.  Przewaga bieli tworzy na zdjęciach poczucie czystości, przestrzeni i życia. Od danego fotografa zależy czy zdecyduje się na dodanie kontrastu czy pozostanie przy delikatnych cieniach.

STYL FILMOWY 

Subtelne, ciepłe kolory i niewielkie ziarno charakteryzuje ten styl fotografii. Zdjęcia są żywe i jasne, ale nie aż tak jak w stylu jasnym czy intensywnym. Można nazwać go filmowym, ponieważ ten rodzaj obróbki dodaje do zdjęć lekkiego smaczku starych filmów. Jasne, prześwietlone punkty w kadrze są wyciszone, kontrast natomiast lekko podciągnięty. Dodanie ziarna tworzy artystyczną formę, lekko melancholijną. Zielenie i intensywny niebieski kolor są stłumione, co podobnie jak w przypadku stylu ciemnego nadaje tajemniczości i spokoju.

STYL VINTAGE

Ostatni z wyróżnionych przeze mnie stylów to vintage. Kolory są lekko 'sprane’. Barwy  wydają się mało intensywne, zdjęcia te zazwyczaj uchodzą za ciepłe.  Oglądając zdjęcia w takiej tonacji można odczuć płynącą z  nich stabilność, spokój i stonowanie. Nie znajdziemy tutaj mocnych czerni czy kontrastów. Biele zazwyczaj są również wyciszone, jakby wszystkie kolory współgrały na tym samym poziomie.

 

Nazwy użyte przeze mnie w tym poście nie pochodzą z fotograficzno-naukowego felietonu. Są moim wymysłem, sposobem na opisanie Wam różnicy w poszczególnych stylach. Czynnikiem przeważającym wybór fotografa może być również cena, atrakcyjność dodatków, sprzęt fotograficzny, lata doświadczeń, ukończone kursy, szkoły. Jednak jestem zdania, że na tak emocjonalny dzień jakim jest Wasz ślub powinno patrzeć się przede wszystkim sercem.  

💛

5 1 vote
Article Rating
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  4 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy oceniany
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Małgosia
  Małgosia
  4 lat temu

  Ja również mam motyle w brzuchu, gdy czytam takie swobodne wpisy. Rozsiewasz przepiękną aurę, aż chciałby się człowiek od razu zaręczać!

  Joanna
  Joanna
  4 lat temu

  Jesteś nie tylko wspaniałym fotografem ale także ciepłą,wrażliwą i szczerą osobą,która prawdziwie cieszy się że szczęścia innych. To wszystko widać na Twoich niesamowitych zdjęciach,które dla mnie są mistrzostwem świata. Pozdrawiam ! 💙

Total:
4
0
Would love your thoughts, please comment.x