Jak znaleźć swojego idealnego Dj?

14 września 2020

O co zapytać swojego Dj?

Kiedy Wasze oczy zmęczone są już od poszukiwań a uszy lekko więdną pojawia się TEN, którego szukałyście 🤩 Dj odpowiada Wam na pierwszy i kolejny rzut oka, postanawiacie umówić się na spotkanie by dogadać szczegóły. No i tu pojawiają się schody, bo o co zapytać? Jak się uchronić przed wpadką? Oprawa muzyczna w dniu Ślubu jest niezwykle ważna, musi totalnie trafiać w Wasz gust a samo prowadzenie imprezy powinno być na wysokim poziomie. Myśląc o swoim przyszłym weselu, powiem Wam szczerze, że zapytałabym nawet o ubiór Dja 🤣 Każdy detal jest istotny!

Pewien chłopak, którego poznałam na jednym z wesel dał się poznać jako typowy gość z klasą, potrafiący rozkręcić każdą imprezę i przede wszystkim – grający świetną muzę! Bazując na jego wieloletnim doświadczeniu, postanowiłam zapytać go i kilka rzeczy i zredagować rozmowę dla Was. Zobaczcie jak wyszło :

Pytanie na początku biznesowe, czy Czy dj weselny z którym rozmawiam na spotkaniu faktycznie będzie prowadził  moje wesele? Zdarza się, że na spotkania przychodzi manager firmy?

Wojtek: Zapewne zależy to od „rozmiaru” i popytu firmy. Duża większość przypadków to jednoosobowa działalność więc zwykle rozmowy prowadzi już docelowy wykonawca. Są jednak firmy które mają opracowane – nazwijmy to – systemy i zatrudniają kilka lub więcej osób. Plusem jest to, że jest większe prawdopodobieństwo na rezerwację terminu, a minusem to że jednak system to nie osoba, a każdy DJ, czy konferansjer na weselu zostawia trochę siebie, a każdy robi to trochę inaczej więc nie da się tego w pełni zautomatyzować. Ja jestem na etapie rozbudowywania mojej działalności i dopiero kompletuje zespół składający się z osób, którym ufam i których śmiało mogę polecać innym.

Czy przed podpisaniem umowy Dj chętnie umawia się z Parą Młodą na spotkanie zapoznawcze?

Wojtek: Zawsze staram się dowiedzieć od pary młodej jaka forma spotkania pasuje im najbardziej. Różnie ludzie dysponują czasem oraz mają różne priorytety: niektórzy potrzebują spotkania na żywo bo uważają takie spotkanie i relację z niego wynikającą za kluczową. Innym wystarczy wideokonferencja, a jeszcze inni prowadzą rozmowy tylko mailowo lub telefonicznie. Zawsze się dostosowuję, ponieważ ja na sam koniec i tak proszę młodą parę o wypełnienie ankiety, w której zadaje wszystkie niezbędne dla mnie pytania.

Czy Para Młoda może decydować o zabawach, jakie będą prowadzone przez DJ?

Wojtek: Oczywiście że tak. Mogą je nawet sami proponować jeśli mają jakąś własną wizję. Zaczynam od przedstawienia moich propozycji, a państwo młodzi wybierają takie, które najbardziej im odpowiadają.

Czy jako DJ weselny przedstawiasz referencje od innych Młodych Par lub firm dla których pracowałeś?

Wojtek: Odsyłam na FB, gdzie są komentarze oraz mam certyfikat Partnera Honorowego Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych, co stanowi o jakości mojej pracy. Ma go zaledwie kilkunastu DJ w całym kraju.

Czy każdy Dj ma swój profesjonalny sprzęt i jakie jest w stanie zaproponować nam dodatki?

Wojtek: Mam 4 specjalnie stylizowane stanowiska, dostosowane do wyglądu sali i stylistyki wesela. W ramach stanowisk jest kompletne nagłośnienie, oświetlenie, sprzęt odtwarzający czyli konsoleta DJ-ska. Mam atrakcje dodatkowe – choć jest wielu DJ-i posiadających tylko podstawowy zestaw. U mnie dostępny jest ciężki dym, napis LOVE, dekoracja sali światłem, pirotechnika do pierwszego tańca (fontanny iskier), video z drona oraz fotobudka.

Czy DJ weselny jest zaangażowany w przygotowania przyjęcia?

Wojtek: Dowiaduje się zawsze na ile lubię pomóc, ponieważ zaczynam przygodę jako tzw. konsjerż weselny, który ma na celu zapewnić również inne potrzebne elementy. Jestem w stanie pomóc, ponieważ pracując na wielu weselach poznałem ogrom innych podwykonawców z potrzebnych na weselu branż.

Jak wygląda początek pracy Dj na Naszym weselu?

Wojtek: Praca zaczyna się jeszcze przed weselem – polega na poznaniu potrzeb młodej pary i przygotowaniu się na wesele w zakresie w którym zobowiązałem się pomóc. Na pewno będzie to muzyka, zabawy, harmonogram wesela i zakres moich obowiązków. Poza tym, jeśli mam zadbać o atrakcje dodatkowe to także i one i wszystko co do nich potrzebne, np. suchy lód do maszyny do ciężkiego dymu. A już w dniu wesela po załadowaniu auta kompletem sprzętu jadę na salę, trzeba wszystko rozładować, rozstawić, podpiąć i sprawdzić. Następnie przebrać się i czekać na parę młodą i gości. Początek pracy w oczach pary młodej to właśnie ich przywitanie przez DJ-a podczas ich wejścia na salę. Zawsze wyjeżdżam tak, aby mieć około godziny w zapasie.

Czy Dj pije alkohol na naszym weselu?

Wojtek: Nie 🙂

Co się stanie w przypadku awarii nagłośnienia?

Wojtek: Jest zapasowy głośnik 🙂

Jak długo zajmuje rozłożenie i złożenie całego sprzętu?

Wojtek: Zależy ile tego jest i jak sprawnie DJ ma to zaplanowane. Mnie zajmuje to obecnie około 1,5-2 godzin, ale zawsze wyjeżdżam tak, aby mieć około godziny w zapasie.

 • Co się stanie w przypadku choroby Dj?

Wojtek: W umowie zobowiązuję się do zapewnienia zastępstwa, które będzie zrealizowane na podobnym poziomie i jakości.

Czy Dj przygotowuje scenariusz wesela z parą młodą? Czy zazwyczaj idzie na żywioł?

Wojtek: Przygotowuję podstawowy harmonogram, ale nie staram się tworzyć sztywnych ram, bardziej ogólne założenia. Nie nazwałbym tego pójściem na żywioł, a bardziej elastycznością i otwarciem na różne scenariusze, bo każde wesele rządzi się swoimi prawami.

Czy DJ jest także gospodarzem, wodzirejem przyjęcia i czy zajmuje się integracją gości?

Wojtek: Ja jako konferansjer prowadzę całe przyjęcie. Integruje gości podczas zabaw na parkiecie, natomiast nie prowadzę tzw. Biesiady przy stolikach. Podczas przerw goście mają czas dla siebie na rozmowy i ładowanie baterii.

Jakimi piosenkami Dj kończy przyjęcie weselne?

Wojtek: Każde wesele jest inne. Nie ma stałego szablonu. Często na koniec to goście dyktują warunki, bo zostaje ich stosunkowo najmniej dlatego w ramach podziękowania za wytrwałość moim prezentem jest otwarcie niemalże na wszelkie sugestie.

Jak DJ jest ubrany na weselu?

Wojtek: Na pewno elegancko. Swojego czasu występowałem w garniturze, ale ostatnio najlepiej czuje się w koszuli i kamizelce. Jest to moim zdaniem wystarczająco eleganckie i estetyczne, ale nie nazbyt eleganckie w porównaniu do młodej pary, a do tego pozwala mi się wyróżnić.

Jak Dj radzi sobie z wujkami nieustannie proszącymi o puszczenie ulubionej piosenki? 😉

Wojtek:nieustannie” – to rzadko się zdarza. Ale przed weselem pytam młodą paręjak się na to zapatrują. Jeśli nie mają nic przeciwko to staram się spełniać takie zachcianki o ile pasują do konwencji wesela.

Czy DJ weselny chętnie słucha sugestii dotyczących repertuaru weselnego?

Wojtek: Bardzo chętnie. To świetna wskazówka. Zawsze jednak zaznaczam że warto być otwartym na sugestie gości w momencie kiedy podczas wesela wizja młodej pary tanecznie się nie sprawdzi.

Jak Dj radzi sobie z pustym parkietem?

Wojtek: Zapraszam gości do wspólnej zabawy, delikatnie wywierając nacisk (np. młoda para już czeka na parkiecie, na którym jest jeszcze dużo miejsca. Państwo młodzi zapraszają tutaj wszystkich gości). Szukam najlepiej sprawdzających się utworów – staram się wyczuć gusta gości weselnych. Są także rozmaite zabawy integracyjne. Jako priorytet stawiam sobie zachęcenie młodej pary do zabawy – to najlepszy bodziec dla innych gości.

Czy weselny DJ podpisuje umowę cywilno-prawną?

Wojtek: Tak

 • Czy DJ robi konkursy i zabawy weselne? Jeśli tak to jakie? Czy Dj wprowadza samodzielnie zmianę repertuaru czy zabaw podczas wesela?

Wojtek: Robię zabawy. Mam około 30 różnych propozycji, z podziałem na rodzaje i z podziałem na okoliczności w jakich można je przeprowadzić. Niektóre są dla wszystkich, inne tylko dla grup, a jeszcze inne dla par. Są zabawy taneczne (odbitka, belgijski), ale są też w stylu konkursów telewizyjnych (familiada, 1 z 10). Samodzielnym zmianom repertuaru mówię stanowcze nie. Po to są ustalenia z młodą parą aby się ich trzymać i wszelkie zmiany muszą być poprzedzone ich zgodą. Jeśli widzę że repertuar się nie sprawdza to chętnie proponuję zmianę, próbę innego gatunku, ale zawsze czekam na zgodę pary młodej.

Czy Dj ma konkretną godzinę zakończenia imprezy czy prowadzi wesele tyle, ile ludzie chcą się bawić?

Wojtek: Wszystkie warunki ustala umowa którą wspólnie z młodą parą redaguję i uzgadniamy najlepsze warunki.

Co DJ będzie puszczał w trakcie przerwy?

Wojtek: Spokojne utwory, tzw. „do kotleta”, przy których po prostu miło się je. Preferuje standardy jazzowe oraz spokojną muzykę popularną. Chodzi o kawałki które stanowią świetne tło i nie są taneczne.

Czym się różni praca DJ od Wodzireja i od konferansjera?

Wojtek: To zupełnie różne funkcje. W skrócie: DJ to muzyka, a wodzirej/ konferansjer to słowa. DJ wybiera utwory muzyczne, jeśli ma takie umiejętności to nie tylko włącza utwory jeden po drugim, ale także łączy je spójnie ze sobą, tworząc tzw. seta. Konferansjer wita gości, zapowiada charakterystyczne momenty, zaprasza do zabawy, prowadzi animacje. DJ pracuje słuchawkami i konsoletą, konferansjer – mikrofonem.

 

Pogadaliśmy sobie dłużej o życiu, codziennej motywacji i dobrym jedzeniu 💚

Alphabet eventZ

Może zagra też u Ciebie?

Jeśli ten krótki wywiad był dla Ciebie pomocny daj znać! Przychodzą Ci do głowy inne pytania? Napisz, chętnie pomogę znaleźć odpowiedzi 🌼

 

3.5 2 votes
Article Rating
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
Total:
0
Would love your thoughts, please comment.x