Lista pytań do fotografa

2 marca 2020

Lista pytań do fotografa

Po przebiciu się przez gąszcz ofert i odsianiu miliona proponowanych zdjęć ślubnych wybraliście tego jednego, który wydaje się Wam odpowiedni. Kulturalny, komunikatywny – efektem wymiany kilku konwersacji umawiacie się na kawę w celu bliższego poznania lub podpisania umowy.  Po kilku dniach przyjeżdżacie z narzeczonym do umówionej kawiarni, czekacie. Minuty mijają a w głowie zaczynają plątać się szalone myśli: o co go właściwie zapytać?

To zrozumiałe, że nie macie przygotowanego planu. Prawdopodobnie pierwszy raz w życiu bierzecie ślub i nie macie doświadczenia w przeprowadzaniu rozmowy kwalifikacyjnej z fotografem ślubnym 😏

Poniżej znajdziecie przykładowe pytania jakie możecie zadać przyszłemu fotografowi i moje osobiste odpowiedzi. Możecie zrobić sobie własną listę na takie spotkanie lub zaskoczyć mnie swoim pytaniem w komentarzu!

Jak będzie wyglądała nasza współpraca z Tobą?

Przede wszystkim moja praca nie różni się niczym od reportażu. Stawiam na naturalność, skupiam się na wyłapywaniu Waszych emocji, podniosłych chwil. Jednak jeśli będziecie potrzebowali mojej wskazówki, czy rady chętnie służę pomocą. W trakcie przygotowywania się przez Was do ślubu w każdej chwili służę Wam swoją radą, pomysłami i inspiracjami, które mogą okazać się dla Was pomocne. Możecie korzystać z mojego doświadczenia i znajomości branży ślubnej. Czasami manipuluję elementami, by wyglądały lepiej na zdjęciu lub proszę byście stanęli w lepszym świetle. Podczas ceremonii staram się, byście nie odczuli w ogóle mojej obecności. Przy ślubach w kościołach katolickich często pojawiam się przed Wami, kiedy Wasi goście przyjmują Eucharystię – to odpowiedni moment, by spokojnie spojrzeć na siebie po raz pierwszy jako mąż i żona, ścisnąć mocniej dłonie lub (jeśli macie na to ochotę) spojrzeć w obiektyw. Zachęcam jednak, byście ignorowali moją obecność w tych chwilach.

Czy wykonujesz zdjęcia pozowane/grupowe/rodzinne? 

Tak. Uważam, że te zdjęcia pomimo małej ilości artyzmu wnoszą dużo do reportażu ślubnego i później Waszego życia. Przecież znajdują się na nich Wasi najbliżsi. Zdjęcie grupowe wykonuję zazwyczaj po ceremonii/przed kościołem natomiast zdjęcia pozowane rodzinne z Parą Młodą przed pierwszym tańcem lub po pierwszym secie muzycznym.

Nie potrafimy pozować, źle czujemy się przed aparatem.

Spokojnie. Rozumiem Was i Wasze skrępowanie kiedy obiektyw skierowany jest w Waszą stronę. Dlatego też proponuję sesję narzeczeńską dla każdej mojej pary, byście mogli poczuć, że podczas pracy ze mną nie ma miejsca na stres. Nie wymagam również pozowania, stawiam na Waszą naturalność, intymność i uczucia.  W każdej chwili, kiedy będziecie tego potrzebowali pomogę Wam i posłużę radą czy inspiracją.

Gdzie najczęściej pracujesz? Dojeżdżasz do par?

Moim miejscem zamieszkania są Gliwice, przez co główny obszar mojej pracy to Śląsk. Uwielbiam podróże, dlatego dojazd nie stanowi dla mnie żadnego problemu. Jeśli jednak dzieli nas więcej niż 100km zawsze proszę moje pary o zagwarantowanie mi dwóch noclegów (dzień przed weselem i dzień po). Są to podstawy bezpieczeństwa, które chcę zachować.

Czy masz przygotowaną ściankę fotograficzną gdzie goście mogą robić sobie zdjęcia?

Nie mam. Kocham naturalność, więc im mniej ingeruję w przebieg wesela tym lepiej. Taka ścianka byłaby naruszeniem moich zasad i zaburzeniem estetyki, jaką pokazuję w swoich pracach.

Czy używasz lampy błyskowej?

Staram się używać jej jak najmniej. Podczas ceremonii  mam ją schowaną – ekstremalne ciemności weselne czasem doświetlam lampą jednak pomału odchodzę od tej praktyki – dużo lepszy klimat tworzy mocne ziarno i naturalne miękkie światło. Lampa błyskowa 'spłaszcza’ obraz.

Czy pomożesz nam  w wyborze miejsca na sesję plenerową?

Oczywiście, mogę zorganizować nam krótką wycieczkę (uwielbiam to robić).

Jaki jest Twój ulubiony klimat zdjęć? Czy w takim właśnie pracujesz?

Wypracowałam sobie odwagę, by fotografować w sposób, jaki sprawia mi największą przyjemność. Robię to, co szczerze kocham. Ulubiony klimat to rustykalny, tajemniczy, skupiający uwagę na ludziach darzących się uczuciem. To połączenie romantyzmu z czymś nieoczywistym, czymś niebanalnym. Najlepiej czuję się z dala od zgiełku miasta, w lesie lub górach dlatego lubię wplatać elementy natury do swoich reportaży.

Jaki masz aparat? Co się stanie kiedy się nagle zepsuje?

Posiadam dwie pełnoklatkowe lustrzanki cyfrowe – główny to Canon 5D Mark III i drugi zapasowy Canon 6D. Zawsze podczas wesela zgrywam na dysk zewnętrzny kopie zdjęć, by mieć pewność, że nic się z nimi nie stanie. W razie awarii karty jestem również zabezpieczona w inne. Używam jasnych obiektywów stałoogniskowych, to znaczy że dużo się poruszam, podchodzę, oddalam się.

Jak radzisz sobie podczas przygotowań, kiedy narzeczony będzie ubierał się w innym mieszkaniu/mieście?

Ze względu na to, że pracuję sama, po prostu przyjeżdżam do Pana Młodego trochę wcześniej. Fotografuję jego otoczenie, rodzinę, świadka który pomaga mu ubrać muszkę, detale. Zazwyczaj trwa to około 30/45min. Następnie, jadę do szykującej się Panny Młodej. Tam spędzam trochę więcej czasu. Piję czarną kawę, poznaję rodziców, fotografuję urokliwy chaos tego dnia,  makijaż Panny Młodej i większości Pań w domu, ubieranie sukni aż wreszcie dochodzi do przyjazdu Pana Młodego. Wtedy czas na First Look.

Co to jest First Look i czemu go organizujesz?

Po pierwsze muszę zaznaczyć, że zawsze wkurzało mnie to, jak szybko (przez co niezauważalnie) przebiegał moment pierwszego ujrzenia się przez Państwa Młodych. Przecież ta chwila jest strasznie podniosła, szczęśliwa, wzruszająca…widzimy swoją miłość w najstrojniejszym wydaniu, ubraną i otuloną w miłość dla partnera. Stwierdziłam, że powinno być to wyróżnione a sama chwila wyłuszczona. Kiedy Pan Młody przyjeżdża do domu swojej przyszłej żony, wchodzi do osobnego pokoju lub staje w ogrodzie tyłem do drzwi. Wtedy proszę, by jego narzeczona podeszła i swoistym dla siebie gestem zaznaczyła swoją obecność – co oznacza, że Pan Młody może się odwrócić. Wachlarz emocji jaki pojawia się wtedy między nimi zawsze przerasta moje oczekiwania. Zaznaczam, że najlepiej jest, kiedy jesteśmy wtedy sami, bez osób trzecich – wszystko po to, by zaznaczyć intymność chwili i dać Wam trochę czasu dla siebie.

Ile wynosi zaliczka i kiedy dokonujemy wpłaty? 

W moim przypadku zaliczka wynosi 30%. Resztę wynagrodzenia wpłacacie na moje konto do tygodnia po weselu.

Co, jeśli zachorujesz lub coś Ci się stanie?

Musiałoby być to coś na prawdę poważnego, bym nie mogła pojawić się na Waszym ślubie. Jeśli jednak tak się stanie, gwarantuję Wam znalezienie osoby na co najmniej takim samym poziomie jak ja i ma styl zbliżony do mojego.

Jak zamierzasz się ubrać? 

Elegancko ale wygodnie 🙂 Lubię stonowane kolory i naturalne materiały. Podczas przygotowań mam luźny outfit, później przebieram się w coś dostojniejszego 😉

W jakiej formie oddajesz zdjęcia? 

Początkowo, jest to forma internetowa – do pełnej akceptacji przez Was. Daję Wam nieodpłatną możliwość wprowadzenia małych zmian. Zależy mi na Waszym zadowoleniu. Pendrive/i wywołane zdjęcia otulam lasem w wyjątkowym pudełku, przygotowanym ręcznie dla Was.

Czy obrabiasz każde zdjęcie w jakimś programie? Możemy dostać wszystkie nieobrobione zdjęcia?

Początek swojej pracy nad Waszym reportażem zaczynam od selekcji. To czasochłonny proces. Później przystępuję do obróbki graficznej każdego kadru. Nie udostępniam nieobrobionego materiału, ponieważ zależy mi na Waszym pełnowymiarowym efekcie zadowolenia. 'Surowe’ zdjęcia nie są gotowe do publikacji, nie stanowią skończonej pracy (kolory są wyblakłe,pozbawione kontrastu).

Czy masz jakąś dla nas radę? Trochę się stresujemy.

Moja rada jako fotografa i kobiety jest taka, byście nie myśleli o tym, jak wyjdziecie na zdjęciu. Po sesji narzeczeńskiej, powinniście czuć się dobrze zaopiekowani 🙂 Moim zadaniem jest wyłapywanie najpiękniejszych chwil i emocji na Waszym ślubie. W tym dniu akurat ich nie brakuje więc na prawdę, możecie być spokojni!

Jeśli jesteśmy zainteresowani, od czego mamy zacząć?

Nie mogę doczekać się aż Was poznam 🙂 Zapraszam Was do wypełnienia formularza kontaktowego lub zadzwońcie do mnie bezpośrednio 783 660 552 – umówimy się na kawę lub porozmawiamy telefonicznie ustalając szczegóły!

💚

 

5 1 vote
Article Rating
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
Total:
0
Would love your thoughts, please comment.x